top of page
  • Writer's pictureΠεριοδικό "Ωραίο"

ΠΗΡΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΤΟΥ ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΥ

Το Σάββατο 19/1/2019 για το πρωτάθλημα Κορασίδων, ο Μυγδονιακός κέρδισε στην έδρα του τον Άρη με αποτέλεσμα 3--1(25-18)(25-19)(14-25)(25-23).

Έχουν μείνει μόλις δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της Γ' φάσης και οι κορασίδες του Μυγδονιακού πλασάρονται πλέον με αξιώσεις στη 2η θέση του Β' ομίλου. Η νίκη αυτή δίνει σημαντικό προβάδισμα στις μικρές πορτοκαλί καθώς εξασφαλίζει σχεδόν την συμμετοχή τους στη φάση των 8 και σοβαρές πιθανότητες για την εισόδο τους στο final 4. Αγωνιστικά, τα κορίτσια του Μυγδονιακού στα δύο πρώτα σετ έδειξαν ανωτερότητα και εκμεταλλευόμενες την εξαιρετική απόδοση των κεντρικών κρατούσαν σταθερό προβάδισμα 4 πόντων με μέγιστο τους 10. Στο 3ο σετ τα κορίτσια του Άρη περιόρισαν τα λάθη τους και βελτιώνοντας σημαντικά την άμυνα κατάφεραν να επανέλθουν στον αγώνα. Όλο το 4ο σετ κύλησε πόντο - πόντο αλλά οι γηπεδούχες ήταν αποφασισμένες να κερδίσουν αυτό τον αγώνα περισσότερο από τις φιλοξενούμενες και το έδειχναν σε κάθε πόντο μέχρι το πανηγυρικό τέλος.

Το επόμενο Σάββατο 26/1/2019 οι κορασίδες του Μυγδονιακού θα αγωνιστούν στη δύσκολη έδρα του Πειραματικού.

ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΣ: (Τρύψια Άντζυ) Καραντάκη Δήμητρα (C), Λεούδη Μηλένα, Μαράνα Γεωργία, Βεζύρη Ιωάννα, Γιάμπαστου - Πουλέκα Κατερίνα, Ρωφαλίκου Στέλλα, Λάκη Μαρία (L), Χατζηαστερίου Μαρία (L), Χατζηαντωνίου Βασιλική, Τουμπέλη Σοφία, Πανούση Χάιδω, Βογιατζή Στέλλα, Σωτηρίου Σοφία, Σμαραγδά Γεωργία.

ΑΣ ΑΡΗΣ: (Τσαιρέλης Ιωάννης) Ντάντουλα Αθηνά (C), Κωνσταντίνου Αλεξάνδρα, Μιχαηλίδου Άννα, Μπρούκς Αγάπη, Γκιάτα Μαρκέλλα, Λιούνη Δέσποινα, Πετρινόλη Όλγα (L), Κύργινα Φένια (L), Κρετσαβού Κωνσταντίνα, Κουτσολουκά Αλεξία, Αλμπάνη Κοραλία, Κουτσολουκά Αθανασία, Καραβάτου Χαρά, Ερμείδου Ελένη.